Коментар Олени Бабич для "КП" в Украине" щодо помилки у програмі сурогатного материнства.
"Сурогатна мати помилково продала китайцям дитину від свого чоловіка". Таку версію висувають адвокати в незвичайній кримінальній справі.
Дуже скоро на лаві підсудних опиниться 30-річна киянка - бухгалтер одного з психоневрологічних інтернатів. Їй світить немаленький термін від 8 до 15 років ув'язнення. Тому що стаття у жінки важка - "торгівля людьми". За версією слідства, жінка вирішила стати сурогатною матір'ю для пари з Китаю, але намагалася продати їм не їхню дитину. "КП" в Украине "розібралися в обставинах такої незвичайної справи.
Чи була змова з клінікою?
Зараз головна підозрювана, мати двох неповнолітніх дітей, сидить під домашнім арештом. - Йде досудове слідство, тому я не буду поки що говорити. Ми перейшли в закрите судове засідання, там не та справа, щоб його піарити. Справа дуже неоднозначна, - каже адвокат підозрюваної Марина Афендулова. - Поки йдуть експертизи, там дуже незрозуміла ситуація.
А ось слідство вважає цю справу досить зрозумілою. У травні 2018 року наша героїня уклала договір на надання послуг сурогатного материнства. Їй підібрали пару з Китаю. Але протягом липня - вересня 2018 року співробітникам медичного центру "Мати і дитина" ТОВ "Неомед 2007" не вдавалося перенести ембріон дівчинки до сурогатної матері.
І раптом жінка успішно завагітніла, виносила і народила дитину. Після чого вибухнув скандал. Дитина не був азіатом. Більше того, ДНК показала - ймовірність батьківства громадянина Китаю по відношенню до новонародженого малюка дорівнює 0%.
Ошукані китайські батьки, які заплатили 15 тисяч доларів сурогатній матері і 18 тисяч клініці, написали заяву в правоохоронні органи. Там вхопилися за справу - адже виходить, що іноземцям намагалися продати не їхню дитину. А це вже не сурогатне материнство, а торгівля людьми.
Розслідування показало: після тривалих і безуспішних операцій із запліднення киянка завагітніла від свого співмешканця. При цьому, як вважає слідство, підозрювана вступила в змову зі співробітниками клініки, які довгий час допомагали їй переконувати китайців, що це саме їхня дитина.
Всьому виною випадковість
Адвокат Олена Бабич, яка спеціалізується на питаннях сурогатного материнства, припустила, що ця історія може і не мати ніякого злого умислу. Сталася прикра випадковість.
- Я не буду коментувати дії і висновки правоохоронців. Але скажу свою думку як людини, яка практикує у цій сфері. Версія слідства про те, що сурогатна мама вступила в змову і під виглядом китайської дитини вирішила віддати свого, дуже малоймовірна, - каже Олена Бабич.
За словами нашої співрозмовниці, у разі сурогатного материнства, особливо тоді, коли фігурують іноземні батьки, тест ДНК робиться в обов'язковому порядку. Фальсифікація відразу розкриється.
- Це всі знають. Тому, взявши до уваги ці обставина, дуже сумнівно, що була якась змова сурогатної мами з клінікою, щоб віддати китайським батькам слов'янську дитину, яка навіть зовні і без ДНК тестів не схожа на азіата, - продовжила Олена Бабич.
Найімовірніше, сурогатна мама під час проходження програми спала зі своїм цивільним чоловіком. І завагітніла природним шляхом, а не за допомогою ембріона. Ситуація - казусна. Але так це чи ні - вирішить суд і слідство.
Коронавірус і тут дає про себе знати
Якщо раніше у сфері сурогатного материнства активно обговорювалися проблеми, пов'язані з пробілами в українському законодавстві, то зараз найбільш нагальна проблема - це пандемія.
- Через карантин не завжди можливе своєчасне прибуття іноземних батьків до моменту народження дитини. Це породжує великі проблеми. Є певна невизначеність у законодавстві. З моменту народження дитини і до моменту приїзду батьків - де дитина повинна знаходитися і під чиєю опікою? - пояснює Бабич.
З одного боку, сурогатна мама народила, і поки дитину не зареєструють, вона за документами є її матір'ю. З іншого боку, чи повинна дитина знаходитися в лікувальному закладі? Якщо так, то на яких підставах?
У звичайні часи батьки приїжджали заздалегідь і відразу ж займалися оформленням дитини. Тепер через пандемію все дуже непередбачувано. А український уряд ніяк не вирішує цю проблему.
- У квітні цього року було звернення Української асоціації репродуктивної медицини до уповноваженого з прав дітей Миколи Кулеби і в Міністерство закордонних справ про те, що така проблема є. Допоможіть і розкажіть, що робити. Але звернення проігнорували, - запевняє Олена.
На практиці зазвичай новонароджена дитина перебуває із сурогатною мамою до приїзду біологічних батьків. Деякі наймають нянь від агентства, яке є посередником між іноземним "замовником" і українською сурогатною матір'ю. Тоді няня від агентства стежить за дитиною. У пологовому будинку дитина теж не може перебувати довго, не маючи на те жодних підстав у вигляді необхідності медичного спостереження.