Публікації "Адвокатське бюро Олени Бабич"
Юлія Дузь Всі публікації

Що робити, якщо дитина зазнала насильства в лікарні – психологічні та юридичні поради.

Коментар адвоката Юлії Дузь для інтернет-видання «Букви»

Днями в стоматологічній клініці Рівного стався скандал: з’явилися відеозаписи з камер спостереження, на яких під час прийому дантистка Інна Кравчук грубо поводиться з дітьми, трусить та б’є об крісло. На записи потрапили пацієнти чотирьох і п’яти років, після візиту батьки помітили в них травми, проте діти не розповідали, що з ними сталося. І матері не знали про це до моменту оприлюднення відео. Після оприлюднення відео вони написали заяви в поліцію, зараз таких звернень щонайменше три. Прокуратура відкрила провадження за ст. 140 Кримінального кодексу України через неналежне виконання професійних обов’язків медиком, що спричинило тяжкі наслідки неповнолітньому.

Букви звернулися по коментарі до фахівців у сферах психології та права, щоб з’ясувати, як діяти батькам, чиї діти постраждали від насильства в лікарні.

Яка відповідальність передбачена для лікарів, які погрожують дітям чи б’ють їх

Залежно від наслідків, такі дії можна кваліфікувати як умисні тілесні ушкодження відповідного ступеня тяжкості (статті 121, 122, 125 Кримінального кодексу України) або побої і мордування (стаття 126 ККУ), пояснює Юлія Дузь, адвокатка Адвокатського бюро Олени Бабич, яке спеціалізується на медичному праві.

Якщо ж пацієнту завдали тяжких наслідків, то дії медпрацівника можна кваліфікувати також за частиною 2 статті 140 ККУ: неналежне виконання професійних обов‘язків медичним працівником.

Всі ці дії стосовно неповнолітніх є обтяжувальною обставиною, тобто покарання суворіше. Це може бути штраф, виправні роботи і навіть обмеження або позбавлення волі.

Чи мають батьки право перебувати поряд зі своєю дитиною під час медичних процедур

Батьки мають право бути присутніми під час більшості процедур у їхніх дітей, каже адвокатка. Винятки: реанімаційні заходи або оперативні втручання.

“Якщо вимоги медичних працівників (залишити дитину на самоті під час процедури, – ред.) не обґрунтовані виключною необхідністю, то батьки мають право обрати інший медичний заклад та лікаря”, – пояснює Юлія Дузь.

Як відстояти права дитини, яка постраждала від лікарського насильства

Адвокатка рекомендує насамперед оглянути дитину, якщо є тілесні ушкодження – звернутися до іншого медичного закладу, щоб зафіксувати їх. Потім – до психолога чи психотерапевта, щоб з’ясувати, що трапилося та як це вплинуло на дитячу психіку. Після цього – подати заяву до поліції.

“Разом із цими діями варто письмово звернутись до керівництва медичного закладу та відповідного територіального департаменту охорони здоров’я. Послідовність процесуальних дій зможе визначити адвокат, тому не зайвим буде одразу після встановлення факту насильницьких дій з ним зв‘язатись та діяти в подальшому за його професійної участі, бо навряд чи всім так пощастить – отримати відео доказ безпосередньо з місця події”, – пояснює Юлія Дузь.

Повну версію статті читайте за посиланням.