про сурогатне материнство в Україні
В Україні сурогатне материнство дозволено на законодавчому рівні, але немає окремого закону, який би регулював сферу допоміжних репродуктивних технологій і сурогатного материнства, права і обов'язки учасників таких програм. Тому я вважаю дуже важливим прийняття такого закону.
У складі робочої групи УАРМ мною був підготовлений відповідний законопроект. Кілька останніх років я постійно беру участь у робочих групах Верховної ради України, Міністерства охорони здоров'я України щодо законодавчого врегулювання сфери допоміжних репродуктивних технологій і сурогатного материнства.
Рекомендації майбутнім батькам
Ретельно вибирайте агентство, з яким плануєте співпрацювати, розпитуйте про досвід і порядок роботи, попросіть документи, які будуть оформлені з агентством, запитаєте як будуть оплачуватися послуги і тд. Якщо агентство працює прозоро і в правовому полі - вам запропонують підписати офіційний договір, в якому будуть прописані всі умови співпраці. Якщо ж все проговорюється тільки на словах - ви не будете захищені від можливих ризиків.
Договір про виношування дитини, який укладається між генетичними батьками і сурогатною матір'ю - це один з найважливіших документів у програмі. У ньому обов'язково повинні бути прописані права та обов'язки сторін, відповідальність в разі порушення договору, форс-мажорні обставини. Складання договору краще довірити професійному адвокату з досвідом роботи у сфері сурогатного материнства або ж отримати незалежну юридичну експертизу, якщо договір пропонує клініка або агентство.